קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

אחד הסודות החשובים של הרפואה הסינית העתיקה הוא להבין לא רק את מנגנוני הבעיה שאיתה בא המטופל, אלא את הסיבות לבעיה, הנעוצות בנטיות האנרגטיות של המטופל מרגע לידתו.
ע"פ פילוסופיית הרפואה הסינית העתיקה, השמים והארץ קשורים קשר בל יינתק עם האדם ולא הועלתה כלל האפשרות של מתן טיפול רפואי ללא ידע ותובנה עמוקים בחוקי היקום. רפואה זו ראתה באדם חלק מהקוסמוס, לכן יש חשיבות למצב הירח, השמש, התאריך בו מתבצע הטיפול וכן לתאריך בו נולד האדם. על פי תפיסה זו יש לאזן את האדם תוך התייחסות לאנרגיות הקוסמיות, לאנרגיות הפרטיות של האדם ולתלונתו הספציפית. ענף זה של הרפואה הסינית שמתייחס לקוסמוס ולזמן נקרא:  תורת 10 הגזעים השמימיים  ו- 12 הענפים הארציים The 10 Heavenly Stems & 12 Earthly Branches.

הגזעים השמימיים הם למעשה עשרת אברי הגוף הפנימיים. לכל איבר יש קשר לאחד מחמשת היסודות. ישנם חמישה אברים ייניים (Yin) וחמישה יאנגים (Yang). כשם שעץ אינו יכול להתקיים ללא גזע, כך אנו לא יכולים להתקיים ללא אברי הגוף הללו. האנרגיה שמגיעה מהשמים משתקפת בבסיס הגוף הפיזי, בעשרת האיברים.
הענפים מסמלים את המערכת האנרגטית של הגוף - מערכת המרידיאנים .כאמור, ישנם 12 מרידיאנים עיקריים, והם מקושרים, כמובן, לאברי הגוף - הגזעים.

שיטה זו והטיפול באמצעותה נחשבים לרמה הגבוהה ביותר של הרפואה הסינית כיוון שהם מחברים בין השמיים, הארץ והאדם. ידע עתיק זה נשמר בסוד בסין העתיקה.

נכון להיום שולטת בסין הרפואה הסינית המחודשת: Traditional Chinese Medicine (TCM) – תוצר מתקופת המהפכה הקומוניסטית בסין. רק במדינות מסביב לסין; טייוואן, קוריאה ווייטנאם המשיכו רופאים שעזבו/הוגלו/ברחו מסין לטפל בדרך המקורית והעתיקה. המסורת הייתה שהמקצוע עובר מאב לבן, עם זאת רק במעט מקרים, בתקופה זו, אכן עבר הידע לדור הבא.

לפני למעלה מ- 50 שנה, שהה הולנדי בשם ואן ביורן, במשך 5 שנים, אצל שני מטפלים בטייוואן ובקוריאה ונחנך על ידם. כשחזר להולנד ייסד ב-1972 בי"ס לרפואה סינית עתיקה והיה מהחלוצים בהוראת הרפואה הסינית העתיקה במערב. יותר מאוחר ייסד בית ספר נוסף באנגליה (ICOM).
כיום, חוזרת הרפואה הסינית העתיקה לחיים דווקא במערב. סביר להניח שבעתיד היא גם תמצא את דרכה בחזרה לסין מאחר ומקורה הוא ב"הקאנון הפנימי של הקיסר הצהוב". זהו ספר המקור הראשון לכל מי שעוסק ברפואה סינית. תורת "הגזעים והענפים" הופכת מוכרת יותר ויותר ונלמדת גם באירלנד, פינלנד, אנגליה, הולנד וישראל. המורים הינם תלמידיו של ואן ביורן.

מה מייחד את שיטת הגזעים והענפים לעומת זרמים אחרים ברפואה הסינית?
בשיטת הגזעים והענפים, מפת הלידה (מפה אסטרולוגית הנקבעת ע"פ תאריך הלידה) של המטופל נלקחת בחשבון בתהליך גיבוש האבחנה, בבניית האסטרטגיה הטיפולית, בבחירת הנקודות לדיקור, במתן המלצות אישיות המעודדות בריאות ובהערכת הפרוגנוזה.
מפת הלידה מסבירה אילו כוחות (מים, עץ, אש, אדמה, מתכת) דומיננטיים יותר במבנה הפנימי של המטופל, מציגה את החוזקות ואת נקודות התורפה במערכת ומאפשרת טיפול מדויק יותר ומענה אישי לצרכים של המטופל.
בשיטות דיקור אחרות בהן מפת הלידה אינה מעורבת, הטיפול במחלה מסויימת יהיה זהה אצל שני מטופלים אינדבידואלים (או יותר) ולכן פחות מדויק ופחות אפקטיבי לטווח ארוך.

אקופונקטורה עפ"י הגזעים השמימיים והענפים הארציים
הטיפול המסורתי באקופונקטורה היה מאז ומתמיד מסתורין לעיני המתבונן. גם בעבר וגם היום מנסים לבחון את השיטה בכלים מדעיים: קירבת נקודת הדיקור למרכז עצבים, כלי דם חשובים או סמיכות לאיברים שעליהם רוצים להשפיע.
אך ישנם גורמים מעניינים ששווה לתת עליהם את הדעת: לעיתים טיפול בנקודה מסוימת יהיה יעיל בחורף ולא יעיל בקיץ, לעיתים טיפול בבעיה מסוימת אצל אדם אחד  ע"י מרשם הנקודות בספר יהיה יעיל וטיפול באדם אחר (עם אותה אבחנה) יהיה לא יעיל וכו'.
נראה שהאקופונקטורה מסתמכת לא רק על הקשרים והרשתות / המפות האנרגטיות באדם עצמו. אלא גם ובעיקר על הקשר בין האדם לבין ההשפעות עליו מצד גרמי השמיים.

כולנו מסכימים לעובדה שבאנו לעולם עם חותם גנטי מצד הורינו. בטבע החוקיות ברורה- לא נצפה לראות ילד שחום עור להורים שבדים בהירי עור… כך גם נוכל להסביר מדוע  לילד שהוריו נושאים את גנים של מחלה מסוימת, יש את אותה מחלה. לעיתים אנו רואים תכונה מסוימת או להבדיל, מחלה מסוימת, אצל ילד או מבוגר  שלא באה בשום פנים ואופן מהוריו וקשה לנו להסביר זאת.
עפ"י הפילוסופיה הסינית יש לכל אדם, בנוסף לחותם הגנטי מצד הוריו, גם חותם של אקלים מסוים (אדם שנולד בזמן שליטה של אקלים קור, למשל), חותם של אלמנט או תנועה מסוימת (כגון תנועה של אש) והשפעה של איבר מסוים (כמו הכליות/ הקיבה וכו').
זוהי למעשה מפת הלידה של האדם. עפ"י מפה זו ניתן לראות את מצבו הפוטנציאלי של האדם, להסביר מדוע יש חוסר איזון, מחלה או תכונה מסוימים.
על-פי המפה ניתן גם לעזור לאדם לאזן את מצבו הפיזי והמנטלי בחיי היום יום - מבחירת מזונותיו ועד בחירת מקצוע ואפילו בן/בת זוג…

היות ומפת הלידה עוזרת באיתור מקור ההשפעה על האדם מרגע לידתו והלאה, באקופונקטורה אנו נעזרים במפה להשלמת האבחנה ולטיפול נכון ושלם. מטרת האקופונקטורה עפ"י הגזעים, הענפים , השכבות ועונות השנה, היא לתת לאדם כיוון עפ"י מה שנכון עבורו, במקרה שהאנרגיה של אחד האיברים סטתה ממסלולה, נחלשה, תקועה וכו'.
הטיפול באקופונקטורה מתחיל מהאבחנה - שנשענת על סיפור המקרה, אבחנת גוף, אבחנת הדופק ולבסוף המפה האנרגטית. פעמים רבות אנו מוצאים באבחנתנו אנרגיה מסוימת החלשה במיוחד או שיצאה מאיזון ולכן משפיעה על מערכת פיזיולוגית מסוימת או מערכת נפשית. 
העיקרון הטיפולי הוא לחזק את האנרגיה החלשה ולאזן את מה שיצא מאיזון בכדי להחזיר את תפקוד הגוף למצב הנורמלי. כל זאת - על ידי בחירת הנקודות היעילות והבטוחות ביותר לאדם המטופל.

הסברה כי ניתן לטפל באקופונטורה בצורה סימפטומטית (כמו להשתמש בנקודה לכאבי-ראש, פורמולה לעצירות, נקודה על הכתף לבעיות של בורסיטיס, נקודה שמטפלת בגב) אינה מתיישבת כלל עם הפילוסופיה הסינית והבנת הפיזיולוגיה הסינית. האקופונקטורה מבוססת על ההבנה כי האדם הוא פרי הבריאה, שבין השמים והארץ ולכן חוקי השמים והארץ חלים עליו. ללא כל סתירה, האדם הוא גם ייצוג מושלם של השילוב (והשילוש) של השמים והארץ. לכן כל חוקי היין והיאנג חלים עליו ברמות השונות (למשל ההבנה כי הראש הוא החלק השמימי, שבו התפקודים הגבוהים מתבטאים והגוף  הוא החלק הארצי וקשור יותר לעשייה) וכל השפעה על חלק מהאדם תשפיע על כולו.
בטיפול עצמו יש כמובן משמעות למיקום המחטים ומספרן כחלק מאותו ייצוג שיש באדם לחוקי השמים והארץ.

Huang di asked, "I have heard that in the heavenly realm, cycles of energy are composed of 6 x 6o -day cycle, which create one year. On earth this is also measured by the nine continents and the nine orifices, referred to as the 'role of nine'
The combination of  the six cycles and the rule of nine produces the 365 energy points in the human body that are in concert with the philosophy with the human being as a microcosm of the macrocosmic universe. The kind of correspondence extrapolation has been in the use for a long time; however, I am ignorant of its reasons."


Su Wen chapter 9.

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים