קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

מאת: אורלי פרידלנדר

יום שני בבוקר, ולפני שבוע החלה שנת הנמר הסינית.
האביב על פי הסינים החל זה לא מכבר ואצלנו מזג האוויר משתולל בחוסר יציבות מרשים.

אל הקליניקה מגיעה בבוקר ליהי (שם בדוי)בת 10, מלווה בהורים ואחיה הקטן. כשאני שואלת אותה לסיבת בואה, היא מסבירה לי ברצינות רבה כי היא סובלת מהתקפי חרדה.
בהדרגה אנחנו מתחילות בעזרת ההורים הנוכחים בחדר לאסוף את כל חלקי הפזל. העבודה בשלב ראשוני זה של הטיפול משולה לעבודת בלשות. אני חוקרת ושואלת דרך ציר הזמן מתקופת ההיריון ועד היום. כמו כן על ההיסטוריה של המשפחה ולבסוף אני מגיעה להתקף עצמו ושואלת, איך ליהי מרגישה ממש לפני ותוך כדי ולאחר מכן.
ליהי מתארת כי התחושה החזקה ביותר שלה היא שמשהו רע עומד לקרות למישהו קרוב אליה, והרבה פעמים מדובר בדאגה גדולה לאחותה הגדולה אליה היא מאוד קרובה. התקפי החרדה מלווים באיבוד הכרה וקושי לחזור למציאות לאחר מכן. מלבד זאת אין לליהי או למשפחתה זיכרון של טראומה כלשהי שהתרחשה סביב תחילת ההתקפים.
מלבד זאת אין לליהי או למשפחתה זיכרון של טראומה כלשהי שהתרחשה סביב תחילת ההתקפים. אימא גם מתארת איך ליהי נראית בזמן התקף שכזה, וכמובן שאני מיד חושבת על רוח- gui שחדרה אל ה-gan (ה-LIV) כנראה בשל התרוצצות האישונים ורעד בפנים. החרדה מובילה אותי כמובן לבדוק מה מצב ה- shen qi (ה-KID), מאחר וידוע לנו כי כשהכליות חלשות, יכול להיווצר מצב בו יהיה נתק בין המים והאש. ניתוק אותו היא חשה וגם הסביבה. (חשוב לציין כי כל הבדיקות המערביות בוצעו כולל הולכה עצבית וחשד לאפילפסיה נשללו).

אני מרגישה שחסרה לי אינפורמציה ומבקשת מליהי לשכב עכשיו על המיטה לבדיקת הדופק.
אתמול היא הייתה חולה עם חום גבוה, ואני בעיקר מרגישה את שרידי המחלה, ובכלל לא את ה- gui שכה הייתי בטוחה בקיומו. לפני בחירת הנקודות, אני מכינה את מפת הלידה של ליהי אשר שופכת אור נוסף על נטיותיה האישיות, ומאפשרת לי לבחור את הנקודות ביתר דיוק.
ואני שמחה בליבי פנימה על כך שיש לי אפשרות להוסיף לטיפול גם בקבוקון של "טיפות קסם" הלא הן פרחי הבאך.

 ישנם משפטים, אשר כשמטפל משתמש בהם, הדבר הראשון שעולה הוא תמצית מסוימת מתוך 38 התמציות של באך. אצל ליהי, הדאגה שמשהו יקרה למישהו, ישר הזכירה לי את תמצית ה- red chestnut המיועדת במיוחד למצבים כאלו של פחד ודאגה.

בהדרגה מבוצעת האבחנה הסינית, בד בבד עם תוספת של אינפורמציה המגיעה בעיקר מאמה, בשילוב עם המידע מהדופק והמפה, ואני מגיעה להחלטה לגבי הטיפול.
לאחר הטיפול, אני שולחת את ליהי הביתה עם בקבוק של תמציות באך ומסבירה על השילוב במופלא בין הרפואה הסינית והבאך.

תרופות הפרחים של באך היא שיטת טיפול שבה מתאימים תמציות פרחים, שהוכנו בדרך מיוחדת, להלכי נפש ולסוגי האופי השונים כדי להשרות איזון ורוגע ברובד הנפשי-רגשי. השיטה פותחה בתחילת המאה העשרים על ידי הרופא האנגלי ד"ר אדוארד באך ופועלת כדו-שיח בין עולם הצומח לנפש האדם. זו אחת משיטות הטיפול האנרגטיות הקיימות בין שיטות הטיפול הרבות ברפואה המשלימה. אחד הדברים  שמייחדים את השיטה הזו הוא שמי שמשתמש בתמציות הללו נהיה גורם פעיל בהתפתחותו האישית. מצויד בבקבוק תמציות לשימושו היומיומי האדם מצוי בפעילות עצמאית של תודעה ביחס לתחושה שמפריעה לו.
בתהליך שפיתח ד"ר באך למיצוי השפעתם המיטיבה של הפרחים, מעורבים כוחות הטבע: קרני  אור השמש וחומם או חום של אש, מים זכים והתכונות הברוכות של הפרחים. בתמציות לא נותר המרכיב החומרי של הצמח כי אם תכונות הצמח בלבד והתרופות פועלות שלא באמצעות החומר הגשמי. ניתן להשתמש בתרופות כתהליך בפני עצמו ואפשר לתת אותן באופן בטוח כתוספת לטיפול אחר מאחר והן אינן מעורבות באותם מסלולי השפעה כמו אלו של טיפולים אחרים. בהיותן משקיטות את הנפש הן פועלות להשראת איזון ובכך מועצם גם כוחן של תרפיות אחרות. הטיפול  אינו כרוך בתופעות לוואי והוא מומלץ במיוחד לאנשים רגישים או לילדים.

במהלך שנים רבות של עבודה ומחקר בתחומי אימונולוגיה ובקטריולוגיה, בבית החולים ההומאופתי המלכותי של לונדון, הגיע ד"ר באך למסקנה שהתגובות הטובות ביותר בתהליך ריפוי התקבלו כאשר הוא התאים את הטיפול בחולים על פי סוג האופי וההתנהגות שלהם, לעומת הטיפול בהם לפי סוג המחלה שממנה הם סבלו. אחרי תהליך התבוננות מעמיק הוא יכול היה להבחין בברור בקבוצות של סוגי אופי עיקריים אליהן יכול היה לסווג אנשים. בשלב מסוים בחייו פרש ד"ר באך מהמרפאה ומהמעבדה שלו בלונדון אל אזורי הכפר האנגלי, תחילה לקורנוול ואחר כך לאוקספורדשייר, שם ערך את תצפיותיו, ניסיונותיו ותגליותיו לכדי שיטת טיפול שלמה. ד"ר באך הצליח להתאים 38 פרחים, בחלקם פרחי בר והאחרים פרחים של עצים,
ל-38 מצבים נפשיים ולהתנהלויות רגשיות שאינם באיזון. הוא מצא דרך לשמר את התכונות המיטיבות של הפרחים בתהליך עדין של השריית עלי הכותרת או הניצנים במי מעיין זכים וחשיפתם לאורם ולחומם של קרני השמש או לחום של אש.
הוא שאף לכך שכל אדם יוכל לדאוג לבריאותו באמצעות השיטה שפיתח והוא פרסם את תגליותיו ברבים למרות מחאת הממסד הרפואי בתקופתו.

כאשר אנחנו בוחנים את עצמנו ביחס למורכבות המשולשת שלנו: הגופני, הנפשי והרוחני , אפשר לומר שאל התודעה שלנו עולה המרכיב הנפשי באופן גלוי יחסית - אנו חשים בשינויים של מצב-רוח, אנחנו ערים יחסית לרגשות השונים שעוברים בנו. אנחנו יכולים לומר אם אנחנו עצובים או אם תוקף אותנו פחד, או אם אנחנו מבולבלים. לעומתו, הגוף הפיזי שלנו עולה לתודעתנו רק כאשר מתרחש בו משהו לא תקין, איננו מודעים לפעילות האיברים שבגופנו כאשר הם מתפקדים כהלכה. באשר למרכיב הרוחני שלנו, מוענקת לנו זכות לפוגשו כאשר אנו פונים אליו עם כוונה, הוא המוסר המכוון את חיינו ולעיתים אנחנו זוכים להציץ בו בחטף ברגעים של תובנה או כאשר מציפה אותנו תחושת הנשגב בעת חוויה אומנותית או כחוויה דתית לדוגמה. ד"ר באך כיוון את שיטת הטיפול אל הרובד הגלוי לאדם שהוא הרובד הנפשי-רגשי וטען שכאשר האדם נמצא במצב של נינוחות, יכול אז הגוף הפיזי, להתפנות לפעילותו המלאה ועל ידי זה להיות מסוגל גם ליצור תהליך של ריפוי ומאידך יכול להיווצר גם קשר ישיר וחופשי עם הרובד הרוחני, שבו יכול האדם לעגן את המציאות המורכבת של חייו ובכך לקדם את התפתחותו האישית להגשמת ייעודו מתוך חירות שהיא תכלית הקיום.

להלן תיאור מקרה שהתרחש בתקופת מלחמה, כשבמקום מגורי עלו וירדו סירנות האזעקה ויצרו אווירה של חרדה מתמשכת. במקרה פגשתי ברחוב חברה שהייתה בהריון בשלב טרום לידה. היא תיארה לי את המתח שבו הייתה שרויה. היא הייתה מפוחדת מאד כתוצאה מהאווירה הכללית אז, ומלאת דאגות למשפחתה והייתה נתונה במצוקה מכך שהיא טרם ילדה למרות שזמן הלידה הרשמי, על פי רישומי הרופאים, כבר הגיע. היא שקלה לעבור ניתוח קיסרי כי כבר הייתה מוטרדת מאד וחסרת סבלנות.
התמציות שנבחרו עבורה היו: Impatiens- כדי שתתמלא בשקט נפשי, Mimulus- לחיזוק אומץ הלב אל מול הפחדים שהציפו אותה, White Chestnut- להשקיט את המחשבות הטורדניות שמנעו ממנה לישון, Rock Water- לאפשר זרימה חופשית יותר עם התהליך שבו הייתה נתונה ו-Agrimony כדי להשרות בה ביטחון ורוגע. בבוקר שלמחרת היא העבירה לי הודעה בטלפון הנייד שהיא ילדה לפנות בוקר ושהיא הרגישה את השפעת התמציות מיד לאחר שנטלה אותן.

ד"ר באך הנחה להתייחס אל המטופל ולא אל המחלה ואת התמציות אכן בוחרים לפי הלך הנפש הקיים באותו רגע. כדי להמחיש זאת, אפשר להיעזר בדוגמת התמצית Agrimony שניתנה מפני שתאור המצוקה הובע תוך כדי חיוך ובמעין התבדחות. אל מצב נפשי זה שמסתיר את הכאב בכעין התבטאות הפוכה מכוונת התרופה Agrimony.
את התרופה Agrimony , קיבל גם אדם מבוגר שעוסק בפעילות רבה ונמרצת, שסיפר שמעד על שביל ביתו, ושנמחקו לו חלקים מרצף הזיכרון שלו תוך כדי המעידה. העליתי בפניו את הסברה שעליו להתייחס לאירוע כאל אירוע מוחי ועל כך הוא ענה לי בצחוק שזה לא יתכן מכיוון שהוא "חסר מוח". מוצגות כאן שתי דוגמאות קיצוניות למדי אולם ניתן לראות את המשותף להן בהתייחסות של האדם כלפי עצמו ובהסוואת כאב או בעיה מאחורי שכבת מגן של התבדחות וצחוק שהיא ההתוויה לשימוש ב-Agrimony.

 

כתבה: אורלי פרידלנדר
מוסמכת כמטפלת על ידי מרכז באך באנגליה BFRP.
ניסיון רב שנים כמטפלת בפרחי באך וברפואה סינית בשיטת Stems & Branches.
חינוך בשיטה האנתרופוסופית, המסייע להצגת תמונה רחבה של ידע האדם ותהליך הריפוי באמצעות תרופות הפרחים של באך.

הצגת המקרה: אפרת אברמסון
מטפלת ברפואה סינית עתיקה לילדים ולמבוגרים, משתמשת בפרחי הבאך ככלי טיפולי משלים באופן שוטף כחלק בלתי נפרד מהטיפולים.

> קורס פרחי באך למטפלים יפתח במרכז אלה בתאריך 26.4.10.


© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים