קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

מאת: אמיר משאל
אני נשאל לעיתים קרובות - במה זה יתרום לי ללמוד רפואה סינית עתיקה או את הNEI-JIA, או במה שונה הרפואה הסינית העתיקה, או מדוע יש ללמוד את תורת הגזעים והענפים. לעיתים אני נתקל במטפל שטוען שהגישה של הגזעים והענפים הנה אזוטרית ואינה נשענת על הכתבים העתיקים ואולי בכלל הנה המצאה חדשה.

ובכן, לא רק שהכתבים העתיקים (כגון –ספר ה-NEI JING  ='הקיסר הצהוב': SU WEN ו-LING SHU , NAN JING וכן ה- YI JING -ספר התמורות) עוסקים בהחלט ב10 הגזעים השמימיים ו-12 הענפים הארציים, אלא שבמבט מעמיק בפרקים רבים, אנו מבינים שסדר זרימת המרדיאנים והאיברים, מבוסס על 12 הענפים ותפקודי האיברים והמרדיאנים קשור בין השאר גם ל10 הגזעים השמימיים.
הרפואה הסינית מבוססת על פילוסופיה מעמיקה, על חוקיות קוסמית וחוקיות השמים (תנועת הכוכבים). בכדי להבין את החוקיות הזו וליישמה, יש להבין את הקשר בין החוקיות לבין הפרקטיקה. לרוב, במסגרת לימודי הבסיס של הרפואה הסינית- לא מגיעים להבנת היסודות הללו וליישום בפרקטיקה.

סוד המספרים של הרפואה הסינית:
קורס הNEI JIA  מבוסס על העקרונות המספריים, מתוך הכתבים העתיקים- NEI JING  (הקיסר הצהוב): SU WEN ו-LING SHU , NAN JING וכן ה- YI JING (ספר התמורות). בספר הקיסר הצהוב (SU WEN  פרק 1) נשאלת שאלה בסיסית ועקרונית מאת הקיסר הצהוב אל צ'י פו מורהו. הקיסר שואל לפשר סוד החיים הבריאים של החכמים הקדמונים לעומת האנשים שחייהם קצרים ולא בריאים. צ'י פו החכם עונה בתשובתו, שהחכמים חיים על פי עקרונות המספרים וההרמוניה שבטבע.
קל להתעלם מהמשפט החשוב הזה ולהמשיך ללימוד תפקודיהם של האיברים והפתולוגיות, אך בכך אנו עלולים לפספס את היסוד החשוב ביותר בהבנת הרפואה הסינית וביישומה.
אם נתמקד במספר 1, אשר מהדהד עם הדאו ועקרונותיו, הרי שלפי הרעיון הזה, האדם חי במיזוג עם הטבע וסביבתו, היין והיאנג שבו נמצאים בהשלמה ובתיאום מושלם.
אם נתמקד במספר 2 – נבין כי האדם הוא שיקוף של סביבתו, שהוא מורכב מיין ויאנג, שמראים את ההבדלים בין צד ימין לשמאל, בין למעלה ולמטה, בין הראש לשאר הגוף, או בין התפקודים השונים של כל איבר.
המספר 3 הוא המספר של היצירה והצ'י. ניתן ליישם את המספר 3 בדיקור ב-3 מחטים ובכך להדהד בגוף את יצירת הצ'י. המספר 3 הוא העומד מאחורי הרעיון של שמים ארץ ואדם. אחד הביטויים הוא 3 המחממים. כשאנו מדגישים את המספר 3 אנו מדגישים את הקשר בין 3 המחממים, או את הטמעת האנרגיה במחמם התחתון ובכליות.

היופי הרב ברפואה הסינית הוא שניתן ליישם אותה גם על ידי הבנת יסודות פשוטים ו"טרוויאלים". כאשר אדם מבין את עקרונות היין והיאנג, הוא למעשה מתחיל ליישם את אחד מהיסודות החשובים ביותר ברפואה סינית. העניין הוא כמובן להבין בצורה מעמיקה את הכלי הזה והחוקיות העומדת מאחוריו.
מעבר למשמעות של כל מספר, ישנה משמעות עמוקה של התפתחות בין המספרים לבין עצמם והקשר ביניהם לאיברי הגוף. למשל, מדוע אנו מתייחסים לצד מסוים בגוף כיין ולצד אחר כיאנג, או מהיכן שאבו החכמים הקדמונים את רעיון 5 הפאזות וכיצד זה עוזר לנו ביישום הפרקטי. ההבנה האנרגטית של האיברים, מסייעת לנו לחבר בין תפקודי איברים שונים.
האיברים מאזנים זה את זה מתוך הקשר המספרי ביניהם. לדוגמא, כאשר DAN- כיס המרה מאזן את GAN –הכבד, הוא עושה זאת מתוך היחסים של המספר 2, היין והיאנג. כאשר DAN מאזן את PI –הטחול, הוא עושה זאת מתוך היחסים של המספר 5, הWU XING, או 5 הפאזות. כאשר DAN  מאזן את XIN- הלב הוא עושה זאת מתוך היחסים של המספר 12- 12 הענפים הארציים, או 12 המרדיאנים, או בשם המוכר יותר "השעון הסיני". כיס המרה והלב נמצאים ביחסים של אמצע יום-אמצע לילה ב12 השעות של השעון הסיני.

הדופק:
כלי האבחון החשוב ביותר באקופונקטורה הנו הדופק. העבודה עם הדופק חיונית ודרכה ניתן ללמוד על מצב האיברים והמרדיאנים בגוף.  הדופק יכול לשקף לנו על המצב הסימפטומטי, הגופני האנרגטי והרגשי. ניתן ללמוד מהדופק על מצב האיבר, המרידיאן הראשי, הTMM או המסתעף וכו'. לדוגמא, במצב של כאב אקוטי בכתף, באזור של CO-15, נוכל להרגיש את הדופק של המעי הגס DA-CHANG  בעודף. ליתר דיוק, לרוב נרגיש רק את הרמה השטחית של הדופק של המעי הגס בעודף (לרוב הדופק ירגיש מחוספס, או מתוח מאוד). במצב של בעיה כלשהי באיבר או המרידיאן הראשי של המעי הגס, נוכל להרגיש איכות כלשהי בעומק הדופק של המעי הגס.
הדופק משקף גם את יחסי הגומלין של האיברים. אם למשל הדופק של כיס המרה בעודף והכבד בחוסר, נוכל ללמוד מזה שיחסי היין יאנג באלמנט העץ אינם תקינים. אם הלב בחוסר, נוכל ללמוד על היחסים בשעון או בענפים ונוכל לאזן ביניהם על פי אותו עיקרון.  לפיכך, ללא הבנת יחסי האיברים, האיכות הנגזרת מתוך יחסי הגומלין ביניהם, לא נוכל להבין את אבחנת הדופק כראוי.
דבר ייחודי נוסף- באבחנת הדופק ניתן ללמוד על מצב 8 המרדיאנים המיוחדים. כאשר הדופק של אחד המרדיאנים המיוחדים חלש או חסום, אנו למדים מכך על מצב המרידיאן ויכולים לפתוח את המרידיאן או להניעו במקרה הצורך. לדוגמא, כאשר אדם מגיע עם כאבי גב תחתון והקרנה לאחת הרגליים, ישנן אופציות רבות לאבחנת הבעיה. הדופק יכול להוביל אותנו להבנת המצב לאשורו. כאשר נרגיש שהTMM של BL או הGB מתוח, נוכל להתייחס לזה גם ברמה הסימפטומטית (הנעת נקודות הבאר אשר יפעילו את מרידיאן ה(TMM. כאשר נרגיש שהדופק של הDU MAI חלש, נוכל לחזק את המרידיאן ובכך לטפל במקור עמוק יותר של הבעיה.

צפייה והנחיה קלינית:
המטרה העיקרית של הצפייה הקלינית הנה שכלול וחידוד אבחנת הדופק. מטפלים רבים נשארים באבחנה כללית של הדופק (מתגלגל, מתוח וכו') ואינם יורדים לרזולוציה של האיברים והמרדיאנים. בצפייה, נוצרת אפשרות להקשיב יחד לגורם החשוב ביותר באבחנת הדופק, אם זה איכות יוצאת דופן, או חולשה מרכזית של איבר מסוים וכו'.
מטרה נוספת בצפייה, היא כמובן הבנה אנרגטית של המטופל מעבר לסימפטומים. התבוננות על הנטיות האנרגיות וההשלכות הסימפטומטיות.

אבחנת הנטיות האנרגטיות של המטופל:
בשלב האבחנה, כאשר אנו מגיעים למסקנה שאדם סובל מחום בקיבה או מסטגנציה של הכבד, או מחולשה של הלב, אנו מנסים להבין מהו מקור הבעיה וה"סינדרום" ממנו סובל האדם. לעיתים אורח החיים הוא הגורם, לעיתים גורמים תורשתיים או שילוב של השניים. ישנו חלק נוסף שיש להכיר לעומק. ישנה נטייה אישית של כל אדם הנובעת מזמן לידתו. כשם שצמח אשר גדל בהרים, או במקומות גשומים, לא יהיה זהה לצמח אשר גדל במדבר, כך גם אדם שנולד ביום מסוים, בשנה מסוימת, יהיה שונה בנטיותיו, מאדם שנולד בזמן אחד. הנטיות הללו קשורות למבנה האנרגטי של האדם ומשפיעות על המבנה הגופני והנפשי- פסיכולוגי כאחד.
 ניקח לדוגמא שנה שבה האדמה חלשה יחסית. אדם הנולד בשנה זו, יפתח קושי מסוים להשתקע, להתבסס, או שישאף לעשות כן, מתוך הצורך לפצות על הנטייה שלו. בטיפול, אנו ננסה לחזק את האדמה, להדגיש את איברי הטחול והקיבה למשל.
דוגמא מהקליניקה: עמית (שמו האמיתי שמור במערכת) , מטופל בן 37, הגיע לטיפול בגלל חרדות ודיכאון שמפריעים לו לתפקד בחייו. מתשאול שערכתי לו, הסתבר שהזו הייתה נטייה מאד ומתמיד, אך בשנים האחרונות התופעה התגברה. הדופק העיד על חולשה בXIN- הלב. המפה האנרגטית של עמית הראתה כי הXIN –הלב, הנו האיבר החלש ביותר במפה וכי זו הנטייה האינרטית שלו. המפה סייעה לי מאוד להבין שבכדי לעזור לעמית בצורה יעילה, אני חייב להתייחס לנתון הזה ולאזן את הנטייה האנרגטית.

הטיפול הישיר והטיפול המקיף:
הדילמה תמיד קיימת. אדם מגיע עם סימפטומים בולטים של כאב או דלקת, כרונית או אקוטית ועלינו להחליט מה לעשות. התפיסה הישירה היא להתייחס לסימפטום או לתופעה ולבחור טיפול או נקודות המתאימות לתופעה. למשל, אם יש למטופל צרבת או כאב ראש או עצירות – ישנו סינדרום מתאים ונקודות מתאימות. לרוב הנקודות מתאימות לתופעה מבחינה סימפטומטית וישירה. במצב של עצירות משתמשים בנקודות קבועות וידועות כגון: SP15, TW6, KID16 וכו'
בטיפול מקיף, אנו מנסים לאבחן (לרוב על ידי בדיקה מעמיקה של הדופק) מהו האיבר אשר אחראי לבעיה או לתופעה. בשלב הבא עלינו לבדוק מה מצב האיבר, מה מקור החלשתו או אי האיזון שבו וכיצד להזין או לאזן אותו. להבדיל מהטיפול הישיר, אנו ננסה למצוא נקודה/ נקודות בלי קשר ישיר לתופעה. אם לדוגמא מטופל מגיע עם תלונה של עצירות והסיבה העיקרית היא חולשת הכליות, אנו נחפש דרכים להזין את הכליות. למשל, נוכל להשתמש בנקודות של הריאות (האימא של הכליות בWU XING- 5 הפאזות) LU-9 לדוגמא, או בנקודות של שלפוחית השתן (המרידיאן הקודם בסדר 12 הענפים או  12 המרדיאנים, או "השעון הסיני") כמו BL10  לדוגמא וכו'. לא נמצא אינדיקציות של טיפול בעצירות כרונית בנקודות אלו ועדיין הטיפול ייתן תוצאות טובות.
בטיפול מקיף, אנו נתייחס גם לזיקה שיש למטופל למסלולים השונים, לרוב-על פי הנטייה מתוך תאריך הלידה. בדיוק כמו שיש לאדם אהבה לסוג מזון מסוים וסלידה מאחר, כך גם עם מסלולי המרדיאנים השונים. אנו נעדיף להשתמש בנקודות על גבי מרדיאנים אשר יטיבו עם המטופל לאורך זמן.

לסיכום:
בכדי לעבוד בצורה מדויקת באקופונקטורה, יש להבין את הדופק ואת מצב האיברים ויחסי הגומלין ביניהם. יש להבין את מצב המטופל בהתאם לנטיות האנרגטיות שלו ולטפל בו בהתאם.


 

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים