קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

מאת: ארם צאיג
הקשר בין ה- LIV והילדים הוא קשר של סיבה ומסובב, עד כדי כך שהם נדמים כאחד.
ילדים נמצאים בפאזת העץ של חייהם. פאזה המתאפיינת בצמיחה מהירה, בדינמיות, ביאנג, בחום, בסקרנות, חקירה וגילוי, בשינוי מתמיד. כמו נבט, גם בילדים תקופת הינקות היא הדינמית ביותר במחזור החיים, ומתאפיינת ביאנגיות ובצמיחה מהירה ובוטה, עד גיל 3 חודשים הגוף מכפיל את משקל גופו, גם לאחר מכן הקצב יורד רק במעט.

אנרגיית העץ באה לידי ביטוי בכל האיברים  הקשורים לעץ, LIV ו- GB ברמת האלמנט, LU ו- CO ברמת האנרגיות העונתיות (ראה הסבר על אנרגיות עונתיות בסוף המאמר – נספחון מספר 1), אך ה- LIV בהיותו האיבר הייני של אלמנט העץ מבטא את אנרגיית העץ באופן בסיסי ועמוק. ברמה האנרגטית הילדים נמצאים תחת השפעתו של היאנג. קצב החיים הוא דינאמי, פעלתני, צומח, משתנה במהירות וחם.

ברמה הרוחנית הילד נמצא במצב יאנגי והחיבור שלו לאדמה הוא עדין, נדמה כרופף, כמעט מנותק. בלי נוכחות תומכת אין לו יכולת לשרוד ולהתחבר לסביבה.

ברמה הרגשית הילדים משקפים דינמיות רבה בדומה ל- LIV שגם מאחסן ומשקף את הרגשות. המעבר מרגש לרגש מתרחש באופן מהיר. בכי וצחוק מתחלפים תדיר. ההשפעה של אירועים חיצוניים פנימה על הרגשות, ומאידך גיסא השתקפות המצב הרגשי כלפי חוץ, מעידים על הדינמיות הרגשית ועל מיעוט חסמים ועכבות.

ברמה ההתנהגותית הילדים משקפים את היאנג והעץ, הם מהירים פעלתנים, בלתי נלאים שלא לומר תזזיתיים – לפחות כך הם נתפסים בעיני מרבית ההורים. לשאלה "איך אתה מגדיר את ילדך מבחינה פעלתנית?" מרבית ההורים ישתמשו במושגים המשקפים עודף רב, עדות להבדל האנרגטי ביניהם. ילדים נעים במהירות, תנועותיהם חדות ומהירות, קולם חזק והם משנים מצבי צבירה ותנועה בפתאומיות. נרדמים ומתעוררים במהירות יחסית, ובאופן יחסי למבוגרים ממצים במהירות כל עניין תוך פזילה לאתגר הבא בתור.

גם התנהלותם הפיזיולוגית של הילדים היא דינאמית ובאה לידי ביטוי במגוון מופעים - בחום גוף, בנשימות מהירות, בקצב פעימות הלב, במחזור הדם המהיר, בהזעות, בפנים אדומות, ביציאות רבות, ובחום רב שהוא פועל יוצא של הפעלתנות הרבה, האנרגטית, הפיזיולוגית והפיזית.

החום הרב שמאפיין ילדים הוא תולדה של היאנג והעץ שבאים לידי ביטוי ב- LIV המשקף אנרגיות אלו. החום הרב הוא גם אחת הסיבות לחוסר איזון של ה- LIV שנוטה לצאת מאיזון ולהתפרץ במצבי חום ועודף. כאשר יש חום רב, ה- LIV על רבדיו השונים מאבד איזון. הרגשות מתפרצים, מערכת החיסון מגיבה בעוצמה, חום הגוף עולה במהירות.
החום הרב מתרכז בפלג הגוף העליון וגורם לחולשה יחסית בפלג הגוף התחתון. מצב זה מוביל לשורה של חוסרי איזון פיזיולוגים ורגשיים- קושי להירדם, בעיות שינה, הזעות בניסיון לתעל את החום החוצה, בעיות עור, יציאות חריפות, עליית חום גוף ומחלות חום.

הטבע לצורך העניין, מאפשר לילדים לחלות במחלות ילדות שהן רובן ככולן מחלות שבאות לידי ביטוי בנגעים בעור. צורה זו של חולי מאפשרת לגוף לתעל החוצה חום פתולוגי, בדומה לפצעי חום או הרפס שמופיעים לאחר מחלת חום. בעידן המודרני בו הילדים מחוסנים ולא חולים במחלות ילדות, ילדים רבים סובלים מעודף חום פנימי והמחלות המאפיינות הן בהתאם, מחלות חום, דלקות אוזניים, בעיות נשימה ועור.

מחלות החום מתרכזות בפלג הגוף העליון וקשורות בחלק גדול מהמקרים לרקמה הרירית שגם היא קשורה ל- LIV ומעורבת במרבית המקרים בקליניקת ילדים (על הקשר בין הרקמה הרירית וה- LIV  - ראה בסוף המאמר- נספחון מספר 2).

מערכת החיסון הנוגדנית משויכת אנרגטית ל- LIV והיא מאוד פעילה בילדים. תגובתה של מערכת זו היא מהירה ולכן עליית החום אצל ילדים, המשקפת את פעילותה של מערכת החיסון היא מהירה.

מבחינה קלינית - דלקות אוזניים, בעיות נשימה, בעיות עור ובעיות רגשיות מהווים את הרוב המכריע של התלונות בקליניקה. דלקות אוזניים ובעיות נשימה קשורות לרקמה הרירית, בעיות עור קשורות לחום רב הבא לידי ביטוי ב- LIV ובעיות רגשיות קשורות באופן ישיר ל- LIV.

לסיכום הקשר שבין ילדים ואנרגיית ה- LIV.
ה- LIV:
• בא לידי ביטוי ביאנגיות הרבה.
• מייצג את פאזת הילדות – פאזת העץ.
• מוביל את הצמיחה וההתפתחות של הילדים.
• מושפע ומשפיע על עודף וחום המאפיינים ילדים.
• בא לידי ביטוי ברמה האנרגטית, הרוחנית, הרגשית, הפיזיולוגית, החיסונית, הפיזית והפתולוגית בילדים.
• מייצג ומשלב את אנרגיות העץ והאדמה, האנרגיות המודגשות בחוסר האיזון שלהן אצל ילדים, האדמה מודגשת בחולשתה והעץ ביאנגיות מתפרצת ובעודף. 
• קשור לרקמה הרירית המעורבת בחלק גדול מהתלונות בקליניקה.

המאמר נכתב ע"י ארם צייג
מטפל ברפואה סינית עתיקה, מרצה בכיר, ממייסדי תוכנית ההתמחות ברפואה סינית לתינוקות ולילדים במרכז אלה.

 נספחון מספר 1 - אנרגיות עונתיות
אנרגיות עונתיות הוא מושג המתאר קשר בין האיברים והיסודות, אך בחלוקה אחרת מרמת היסוד המוכרת שעל פיה ה- LIV שייך לעץ, ה- HT לאש, ה- SP לאדמה וכו'.
השיוך האנרגטי של היסודות והאיברים על פי האנרגיות העונתיות מתייחס למיקומו של האיבר בשעון הסיני, כאשר השעון הסיני מייצג לא את שעות היממה, אל את עונות השנה. כפי שמוצג באיור הבא. בהתאם לחלוקה זו שונה השיוך האנרגטי של האיברים והיסודות. ברמת האנרגיות העונתיות ה- LIV  שייך ליסוד האדמה.
 
נספחון מספר 2 - הרקמה הרירית
הרקמה הרירית היא רקמה המחפה חלק גדול מהאיברים החלולים בגוף, החל מהלוע, עבור בדרכי הנשימה, הסינוסים, הריאות, מערכת העיכול ושלפוחית השתן. רקמה זו מעורבת בחלק גדול מביטויי המחלה האופייניים  לילדים. חוסר האיזון מתבטא בהפרשת ליחה עודפת שמופעה הגלוי הוא בעיקר בדרכי הנשימה.
מבחינה פיזיולוגית הפרשת היתר מהרקמה הרירית היא בגלל הצטברות של חום בפלג הגוף העליון. החום באופן טבעי מתרכז בחלק הגוף העליון וגורם להתרחבות כלי הדם הרבים המזינים את הרקמה הרירית, התרחבות כלי הדם מאיצה מעבר של נוזלים מכלי הדם אל הרקמה. החום הרב הופך את הליחה לסמיכה וצמיגה והיא מצטברת במערכת הנשימה העליונה וגורמת לחסימות. מצב זה מאפיין חלק גדול ממחלות הילדים הנפוצות בעידן המודרני - דלקות אוזניים ובעיות נשימה. באוזן - הליחה הצמיגה חוסמת את הצינורית המובילה מהאוזן התיכונה אל הלוע וכך הופכת האוזן התיכונה לחלל סגור שבו משגשגים חיידקים ונגיפים. במערכת הנשימה יש התנפחות של הרקמה הרירית שמביאה להיצרות של דרכי הנשימה, כמו כן, הליחה מצטברת בריריות דרכי הנשימה ומשמשת מצע להתפתחות דלקתית.

מבחינה אנרגטית סינית לרקמה הרירית מספר מאפיינים:
1. מאופיינת בצמיחה מהירה, תכונה זו קשורה לאנרגיית העץ.
2. מאופיינת בלחות רבה הקשורה לאנרגיית האדמה.
האיבר הסיני היחידי שמייצג שתי אנרגיות אלו: אדמה ועץ, הוא ה- LIV. ה- LIV שייך ברמת האלמנט לעץ, וברמת האנרגיות העונתיות לאדמה.

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים