קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

מאת: מרים רייך Dip.Ac.
מטפלת ברפואה סינית עתיקה
בוגרת שיטת CCTM במרכז אלה לרפואה סינית עתיקה

תחילת דרכי כמטפלת בתחום הרפואה הסינית היתה דומה לזו של רבים לפני: סיימתי ללמוד, הקמתי קליניקה, התחלתי לטפל בקרובים, בחברים, במכרים. לאט לאט התרחב מעגל המטופלים והתחלתי להיחשף למגוון רחב של מצבים רפואיים. כאבי ראש הפכו למיגרנות והתלוו בסל שלם של תרופות, בעיות וסתיות קלות הפכו לבעיות פריון, לכאבי גב התווספו פריצות דיסק. כאשר פניתי לקלאסיקות לא תמיד מצאתי תשובות. מצבים רפואיים רבים אינם קיימים בספרות הקלאסית או מתוארים בצורה כללית וקשה להבנה.
סוכרת,לדוגמא, מתוארת בקלאסיקה כמצב של יובש וקשורה לחוסר יין של ST, KID ו-LU. תאור זה כללי מדי ולא מתייחס לשלבים שונים של המחלה ולפגיעה ההורמונאלית. יתרה מכך, ישנן מחלות נוספות אשר גורמות ליובש של הרקמות, אך הפתו-פיזיולוגיה שלהן שונה מזו של סוכרת.

ככל שעבר הזמן, עלה אצלי יותר ויותר הצורך בהרחבת הידע הקשור לרפואה מערבית וליכולת לבצע אבחנה מבדלת מדויקת יותר לפי הרפואה הסינית.
כאשר נכנסתי ללימודי CCTM הרגשתי זינוק אמיתי שהיה כל כך חסר לי אחרי 5 שנות לימוד. התחושה היתה שלא רק מעמיקים בהבנת חוקי הרפואה הסינית, אלא צוברים ידע פרקטי, המקביל ל-10 שנות ניסיון לפחות, בו נחשפים למערכות שונות בגוף ולאבחנות שונות, לבדיקות מעבדה ולאין סוף השפעות תרופתיות.
החיבור לרפואה המערבית, שהיה כה חסר לי קודם, חשף רבדים עמוקים ביותר בהבנת האנרגטיקה הסינית.

Celestial Clouds & Terrestrial Meters - CCTM - היא שיטה בה מבוצע ניתוח אנרגטי ייחודי של אבחנות מערביות שונות וניתן דגש רב על האבחנה המבדלת המערבית והסינית כאחת.
לפי השיטה, מערכות שונות בגוף האדם זוכות לניתוח מעמיק לפי הרקמות האנטומיות המעורבות והפיזיולוגיה של כל מערכת. הרקמות השונות והתפקודים הפיזיולוגים מתורגמים ל- ZangFu Qi על פי הרפואה הסינית.
לאחר הבנת המערכות השונות בגוף מנתחים פתולוגיות שונות לפי הרקמות המעורבות, הפתו-פיזיולוגיה המערבית, עומק המחלה, אבחנה המבדלת וסוגי ה-QI המעורבים במחלה. הבנה מעמיקה של הפתולוגיות ודיוק באבחנה מאפשרים בניית אסטרטגיית טיפול יעילה יותר, הנוגעת לא רק לסימפטומים השונים, אלא לשורש הבעיה.  

ב- Su Wen נאמר כי הכבד נפתח לעיניים. האם זה אומר כי כל הפתולוגיות של העין מקורן בפגיעה בצ'י של הכבד?
כל המרדיאנים היאנגים, CV ו- GV, YIN QIAO ו- YANG QIAO ומרידיאני HT ו-LIV מגיעים לעניים, חלקם ישירות וחלקם דרך נקודות BL1 / GB1. לעין ישנו קשר חזק ללב ולא רק לכבד. עפעפיים עליונות ותחתונות קשורות לצ'י של הטחול ושל הקיבה. 6 שרירים הקשורים לתנועת גלגל העין מושפעים מ-QI שונה כל אחד מהם וכך גם העצבים המגיעים לאזור. קרנית העין והאישון קשורים לצ'י הכליות, לובן העין קשור לצ'י הריאות. מכך כבר ניתן להבין כי לא כל פתולוגיה של העניים קשורה לכבד ולא כל טיפול בכבד יהיה יעיל או בעל תוצאות מהירות.
ומה עם התרופות השונות? כיצד משפיעה האנטיביוטיקה על העין ועל הגוף לעומת הסטרואידים? כיצד מורגשות תרופות בדופק? כיצד יש לקחת בחשבון את השפעת הטיפול המערבי בתכנון אסטרטגיית הטיפול שלנו? כיצד לטפל בדיקור בשילוב עם הטיפול המערבי?

פיתוח השיטה והבנת הקשר בין הרקמות השונות ל ZangFu Qi קשורים בעיקר לפרקים 5,9 ו-10 ב- Nei Jing Su Wen ונשענים על הידע והניסיון רב שנים של פטר ואן קרבל.  הניתוח המעמיק של יחסי ה-QI השונים מושרש בידע העתיק של הרפואה הסינית העתיקה (Celestial Stems & Terrestrial Branches) אשר מאפשרת לראות כל איבר ותפקודיו ב-3 מימדים (H-M-E).
השם הנבחר לשיטת CCTM מסמל את החיבור בין הידע המערבי לידע העתיק של הרפואה הסינית – Celestial Clouds & Terrestrial Metres.

תרומתם האדירה של לימודי CCTM ניכרת בקליניקה שלי מדי יום, בתקשורת מול המטופלים, ביכולת ניתוח פתולוגיות שונות לפי הרפואה המערבית והסינית כאחת ובבניית אסטרטגיית טיפול מתאימה.

ניתוח מקרה לדוגמא:

משה, בן 58 (17.3.51), סובל מאז שנתיים מדורבן ברגל R.
הכאב מורגש לסירוגין בבסיס עצם העקב, מתחזק בהליכה ובלחיצה ונרגע במנוחה.
בעבר קיבל זריקות של סטרואידים בצורה לא סדירה (אחרונה לפני חודשיים).
בתמונת הרנטגן לפני שנה וחצי לא נראה דבר (בכל זאת זו האבחנה).
בעל קשת גבוהה בכף הרגל והולך על המדרסים.
סה"כ בריא – תזונה מאוזנת, עד לפני שנה וחצי עשה התעמלות, הליכות וריצות.
מבנה גוף: נמוך ורזה מאוד, מקריח (קונסטיטוציה של JING/KID).

ניתוח הפתולוגיה:
Heel Spur (דורבן) היא בליטה גרמית קטנה בעצם העקב, הנוצרת בשל עומס וחיכוך יתר באזור.
הכאב אינו נובע מהבליטה, אלא ממתיחת יתר של הרצועה (Plantar Facia) אשר נמתחת לאורך כף הרגל מעצם העקב ועד בסיס הבהונות. מקור למתח זה יכול להיות גם מתח/כיווץ יתר בגיד אכילס.  לעתים, אם או בלי מעורבות של הדורבן, הרצועה הופכת לדלקתית, מה שמגביר את הכאב – Plantar fasciitis.
היווצרות אוסטיאופיט (בליטה בעצם) – זו סטגנציה – חום – יובש ב KID, עודף מתכת במים. יכול לנבוע מחוסר איזון בין KID YIN & KID YANG.
חולשה/מתיחות של הרצועה – חולשה של GB.
דופק: KID YIN ריק ובהמשך הורגשה חסימה בעומק. KID YANG חלש. GB – מתוח.

אבחנה:
חולשה של KID וסטגנציה (ייתכן ברמה של המרדיאנים המיוחדים – Yang Qiao). חולשה/חוסר איזון ב-GB.

עקרון טיפולי:

  • לחזק את הכליות
  • להניע ולאזן את ה- KID Qi ואת Yang/Yin Qiao.
  • לאזן ולחזק את GB

טיפול:
בהתחלה התמקדתי בחיזוק הכליות (נקודות כמו - ST9, ST40, PC7, BL67, SI8,7, CV23).
לאחר מכן העבודה הייתה קצת יותר עמוקה ברמה של המיוחדים – במיוחד חל שיפור לאחר הטיפול שבו דקרתי BL62+KID6+CV23.
לאחר מכן השתדלתי לאזן בין הכליות לכיס המרה (KID10, GB43, GB41 וכו').

דיון במקרה:
מעניין לראות כי לפי מפת הלידה של המטופל ישנה נטייה לאנרגיית המים לצאת מהאיזון ובמיוחד באינטראקציה עם אנרגיית העץ והמתכת. כמו כן הקונסטיטוציה של המטופל מראה על חולשה מולדת של צ'י הכליות. מצב של עודף מתכת במים וחוסר איזון בין ה-KID Qi ל-GB מרמז על כך כי הבעיה נמצאת בשלב התפתחות יחסית מתקדם – רמת Earth (אנרגיות עונתיות/עמוקות). האנרגיה העונתית של הכליות היא מתכת ושל הכיס המרה היא מים, נראה כי זו רמת הפגיעה באיברים אלה.

הכאב נעלם לגמרי אחרי בערך 10 טיפולים ומשה חזר לרוץ ולהתעמל.
אחרי 4 חודשים קיבלתי חיזוק לכך שהטיפולים השפיעו לא רק על הסימפטום (הדורבן), אלא גם על שורש הבעיה. משה הגיע עם תלונה חדשה – התפתחות אקוטית של צבירת נוזלים בברך. גם הפעם נראה חוסר איזון של אנרגיית המים. הZangFu  המעורבים הם KID ו- BL בעיקר ושניהם שייכים לאלמנט המים ברמה של ה-Men. הפעם הנטייה של משה לחוסר איזון של אנרגיית המים באה לידי ביטוי ברמה שטחית יותר וקלה יותר לטיפול. השיפור הכן היה די מיידי, כבר אחרי שני טיפולים.

 

 > קורס CCTM יפתח במרכז אלה באוקטובר 2009

> ערב מבוא יתקיים ב 23.8.09 יום א' בשעה 18:00

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים