קביעת תורים

  לימודים מתקדמים
  טיפולי פוריות
  טיפול בהריון ולידה
  טיפול בתינוקות ובילדים
  דיקור סיני

  טיפול בבעיות גב

  צמחי מרפא
  תזונה סינית
  שיאצו
  אנמה-אמפוקו
  טווינה
  רפלקסולוגיה
  פרחי באך

  אוסטיאופתיה

  אייפק
  עיסוי שוודי/תאילנדי/אבנים חמות
  קבוצות יוגה
  יוגה טיפולית
  הומאופתיה


        

 

מאת: אמיר משאל

ערב ראש השנה הסינית, שנתJI-CHOU  , שחל ביום ראשון בערב ב- 25.1 (בדיוק כמו בלוח העברי - ראש השנה מצוין בלוח הסיני ביום למחרת) הוא סימן להתחדשות, לניקוי העבר ולהתחלה חדשה ומוצלחת.
במסורת הסינית, הסמליות של השנה החדשה היא משמעותית. הכנות לחג נעשות ימים רבים קודם לערב החג, הן מבחינה פיזית והן מבחינה אנרגטית. בדיוק כמו במסורת היהודית, חשוב להגיע לתחילת השנה החדשה, נקיים ממה שעברנו בשנה החולפת (שומרים על טוהר הדיבור, מנקים את הבית) ולקבל את השנה עם ראש ולב טהורים.
בדיוק כמו שאומרים אצלנו - תחל שנה וברכותיה, כך לכל שנה סינית יש את הברכה המיוחדת שלה.  בערב ראש השנה הסינית החדשה, נוהגים לאכול בראש ובראשונה דג. אבל לא רק את הראש כמו ביהדות, אלא דג שלם! לא לפספס אף חלק בשלם. 
יש קשר מעניין ומעורר השראה בערב זה, בין הדורות. נוהגים להשאיר את הילדים ערים עד לשעת החולדה (23:00-1:00) בכדי להגיע ערים ומפוקחים לשנה החדשה וכן נוהגים לברך ולכבד את האבות החיים והמתים. זהו ערב חגיגי וצבעוני שיכול להזכיר לנו שילוב של יום העצמאות (זיקוקין דינור), פסח (ניקיונות וזמן האביב, אמנם הסיני, לנו עדיין קר), יום הולדת (הרבה מתנות לכולם ולא רק לאם הבית...) וראש השנה כמובן.

קצת רקע על המחזוריות של השנים לפי הספירה הסינית:
בכל תרבות ישנה מסורת של מנהגים מסויימים במחזוריות בתוך השנה, לפי עונות, קרי מחזוריות השמש, או לפי הירח. ישנן מעט תרבויות שבהן ישנה התייחסות לספירה של שנים במחזוריות מסויימת ובמעט מאוד מתייחסים לכך באורחות החיים (ביהדות מציינים שנת שמיטה למשל).
בפילוסופיה ובתרבות הסינית מציינים מחזוריות של 60 שנה (אפשר להרחיב זאת ל120, או אפילו 24 אלף....אבל לא במאמר זה). 12 שנים מוכרות לרוב העם הסיני, כשנים המושפעות מ 12 החיות (עכברוש, שור, נמר, ארנבת, דרקון, נחש, סוס, כבשה, קוף, תרנגול, כלב, חזיר) וחלק גם מכיר את המחזוריות של 5 הפאזות. כלומר של חיה תהיה בכל 12 שנים בפאזה אחרת לפי מחזוריות קבועה ( לפי 5 הפאזות המוכרות. למשל, שור האדמה שיחל השנה, יהיה שור מתכת ב2121 וכך הלאה). בסין העתיקה (במקומות מסויימים גם בסין של היום ובטאיוון) התייחסו ברצינות רבה לתאריך הולדתו של האדם, לגזע ולענף (מחזוריות של 60 שנה כאמור, אך גם של חודש, יום ושעה) והציעו לאדם הצעות שונות לחיים טובים ובריאים יותר.

חשוב לדעת כי ראש השנה הסיני חל במולד הירח (בדיוק כמו הלוח העברי, כך גם הלוח הסיני הוא שילוב של הספירה של מחזוריות הירח והשמש) השני, לאחר שיא החורף (21 לדצמבר). שנה מוגדרת כמחזור הקפה שלם סביב השמש, שנה גדולה היא שנה של יופיטר והוא סובב סיבוב שלם סביב החמה לאחר 12 שנים.

בתרבות העממית הסינית נוהגים לקרוא לשנים על שם החיה, במקרה של השנה הזו מתחיל לשעוט לעברינו השור האדמתי. השור הוא חיה סבלנית, מקורקעת, יציבה אבל גם עקשנית ויכולה להיות אגרסיבית. האנשים שנולדים בשנים אלו, פרקטים יחסית, לרוב מתונים –לא נוטים לקיצוניות, זהירים, יכולים להיות אדישים ולהראות איטיים. אבל כשהם נעים, קשה לעצור אותם. השור הוא החיה שמהדהדת גם עם איבר הכבד, שכמו השור, מלא כוח, מניע מאוד ולא אוהב ריסון יתר. הוא יציב כשיש בו איזון נכון בין תנועה להזנה. השור כמו הכבד יכול לתכנן דברים לטווח ארוך. אפשר לרוב לסמוך עליו בנאמנות לשנים ארוכות, לרתום אותו לעבודה קשה ומסיבית.

כמובן שהשנה מתאפיינת בהרבה יותר מרכיבים מאשר החיה הסימבולית. האיברים הדומיננטים שמושפעים ומשפיעים בשנה זו הם הPI  (טחול) והGAN (כבד).
אנשים שנולדו בשנה הזו יכולים לדוגמא לסבול מחוסר החלטיות (בגלל החולשה היחסית בהשפעת ה
DAN - כיס המרה) או מחולשה של הXIAO CHANG - (המעי הדק- הנמצא בשעה הנגדית לכבד).

ההשפעה של השנה, בדיוק כמו עונה, היא על רבדים שונים על פני הארץ וכמובן באדם. אנשים שיוולדו השנה ישאבו כוח מתכונות השור ומהאדמה, אך גם את הנטיות השונות שמחייבות כל שנה. שנת 2009 (כמו שנת 1949 למשל) היא שנה של אדמה ולכן של יציבות, אך גם של עץ שתובע תנועה וכוח דינמי.

תחילת השנה הסינית, השור האדמתי, היא הזדמנות להתחדש ולהתחבר לכוחות חדשים, לבקש לעצמנו איכויות חדשות, להתייצב ולא לאבד את הכיוון שלנו בחיים. זה זמן טוב למצוא את האיזון בין התנועה והשינוי לבין יציבות וקרקוע, בין חידוש ובין עיכול הקיים.

© 2007 כל הזכויות שמורות  l מרכז אלה לרפואה סינית עתיקה l ברודצקי 43 כניסה א קומה 3 תל אביב l טל. 03-5447144  l צור קשר

 

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים